Ohodnoť 1 hlasů

Martin Debnar je čtvrtý junior Evropy

Pontevedra (Španělsko) – Španělsko hostilo od pátka 24.6 do neděle 26.6.2011 evropský šampionát v triatlonu. Soutěžilo se v kategoriích juniorů a seniorů.

Triatlonisty z Prachaticka samozřejmě nejvíce zajímaly závody v juniorských kategoriích. Celkem se na start postavilo šest českých závodníků, z toho byli hned tři z Prachatic. Ze ŠuTri Prachatice Martin Debnar s Bárou Hlaváčovou, další Prachatičanda Aneta Grabmüllerová v „civilu“ soutěží za Ústí nad Labem.

Jako první se na start dostaly v pátečním podvečeru juniorky, kterých se v plavecké části objevilo čtyřiapadesát. Obě závodnice z Prachatic zvládly plaveckou část velice solidně, což bylo důležité pro další vývoj závodu samotného. Aneta Grabmüllerová vyplavala kolem patnáctého místa, Barbora Hlaváčová těsně za dvacítkou.

Hned v úvodu druhé cyklistické části se na čele startovního pole vytvořila pětadvacetičlenná skupina, ve které byly obě naše závodnice. Prakticky v nezměněném složení přijel celý balík do druhého depa a bylo jasné, že se bude rozhodovat v závěrečné běžecké části.

Barbora Hlaváčová zhruba do poloviny běžecké části bojovala se silnou konkurencí kolem desátého místa, což by byl vynikající úspěch. Poté jí však trochu začaly docházet síly, přesto je čtyřiadvacátá příčka při jejím prvním startu na takovéto akci výborná. V cíli měla ztrátu na vítězku závodu dvě a čtvrt minuty a na bronz necelé dvě minuty. „Ráda bych skončila v první polovině startovního pole,“ říkala Barbora po vítězství na Mistrovství České republiky před týdnem. Její přání se tedy vyplnilo a splnila svůj cíl. Aneta Grabmüllerová doběhla v závodě juniorek na 33. místě.

Po děvčatech čekal mistrovský závod na juniory. Prachatický Martin Debnar před týdnem nestartoval na republikovém šampionátu v Račicích a již jen dolaďoval formu na závod ve Španělsku. A závod to byl pořádně dramatický.

Česká republika vkládala největší naděje právě do Martina Debnara a brněnského závodníka Lukáše Kočaře, kteří si letos vedou velice dobře v Evropském poháru a Kočař ho dokonce vede. Na plavecké části však byli z Čechů nejlepší Jiří Kalus na třetím a Tomáš Kabrhel na osmém místě. Debnar s Kočařem se pohybovali v polovině více než sedmdesátičlenného pole a tak také vylézali z vody.

Na cyklistické části však neponechali nic náhodě a rychle se oba propracovali do vedoucí skupiny, která čítala přes třicet závodníků. Do druhého depa přijela na čele skupina třiatřiceti závodníků a bylo jasné, že běžecká část bude hodně náročná a bude to boj o každou desetinku vteřiny. Oba závodníci sice z depa vybíhali za první dvacítkou, ale Martin se velice brzy zařadil do vedoucí šestičlenné skupiny. V ní se udržel až do cílové rovinky, kde finišoval o bronzovou medaili s letošním evropským šampionem v duatlonu a vítězem dvou Evropských pohárů a dlouho vedoucím závodníkem Steinwandterem z Itálie, kterému v závěru docházely síly. V cíli byl Ital o dvě vteřinky dříve, a tak si Martin Debnar odvezl ze Španělska tu obrovsky nepopulární bramborovou medaili. Čtvrté místo je samozřejmě velkým úspěchem, na druhé straně trochu vnitřním zklamáním, když bylo k medaili tak blízko. „Možná jsem měl finišovat dřív,“ litoval Martin v cíli závodu.

Výsledky – Juniorky: 1. Hanna Philippin (GER) 1:05:42, 2. Eszter Dudasz (HUN) 1:06:01, 3. Eszter Pap (HUN) 1:06:02, 24. Barbora Hlaváčová (CZE) 1:09:37, 33. Aneta Grabmüllerová (CZE) 1:09:37 Junioři: 1. Justus Nieschlag (GER) 59:09, 2. Jele Geens (BEL) 59:11, 3. Mathias Steinwandter (ITA) 59:14, 4. Martin Debnar (CZE) 59:16, 15. Lukáš Kočař (CZE) 1:00:19, 45. Tomáš Kabrhel (CZE) 1:03:15, Jiří Kalus nedokončil.

V neděli se pak konal závod smíšených štafet. V juniorské štafetě České republiky se představili všichni tři závodníci z Prachatic a doplnil je brněnský Lukáš Kočař. Celkem se na startu představilo devatenáct týmů a ten Český skončil na devátém místě. V redukovaném pořadí národních týmů z toho pak bylo místo deváté.

Pro českou výpravu to byl především v juniorské kategorii šampionát velice úspěšný a všechny může těšit, že se na tom podíleli měrou vrchovatou závodníci právě z Prachatic.

média: Denik.cz, autor: Vladimír Klíma

© 2005 - 2019 Šumavský Triatlon | Mapa webu | Vzhled pro tisk | HTML 5 | CSS | Created by B. Eninger